W sobotę w archidiecezji wrocławskiej przybyło 120 nowych lektorów i 53 ceremoniarzy. Jakie zadania będą wypełniać podczas swojej ministranckiej posługi?

Uroczystość włączenia do grona nowych lektorów i ceremoniarzy była związana z 6. rocznicą ingresu abp. Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej.

W homilii bp Jacek Kiciński zwrócił się do młodych chłopaków. Życzył, by ołtarz - miejsce bliskości Jezusa - dawało radość z faktu posługi Jemu samemu.

- Bądźcie dumni ze swojej posługi przy Chrystusie. Jego słuchajcie, o Nim mówcie i przyprowadzajcie innych do Niego. Jeśli Jezus będzie na pierwszym miejscu w waszym życiu, to ono mimo trudności będzie piękne i szczęśliwe - zaznaczył.

Wrocławski biskup pomocniczy cytował także papieża Franciszka: "Młodzi. Nie pozwólcie, aby świat wciągnął was w dzielenie się tylko rzeczami złymi lub płytkimi. Bądźcie zdolni iść pod prąd, umiejcie dzielić się Jezusem, przekazujcie wiarę, którą On wam dał". - Życzę wam, byście poczuli w swoim sercu ten sam impuls, który poczuł św. Paweł, gdy mówił: "Biada mi, gdym nie głosił Ewangelii". Niech w tej naszej posłudze słuchania, prowadzenia i wskazywania towarzyszył nam Bóg wszechmogący - zakończył.

Do lektorów i ceremoniarzy zwrócił się również abp Kupny. - Wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować i pogratulować wam tej kolejnej posługi. Chcę również pogratulować rodzicom - możecie być dumni ze swoich synów. Ministrant, lektor, ceremoniarz, akolita w domu to jest także wyzwanie dla rodziców, a może też dla dziadków, bo trzeba czasem przypilnować, przypomnieć. Te powołania zawsze wyrastają w dobrych rodzinach, gdzie jest świadectwo wiary i miłości - mówił.

Przypomniał, że ministrantem jest się nie tylko w kościele podczas sprawowanych obrzędów liturgicznych, ale również tam, gdzie się żyje na co dzień - w szkole, w domu, na wyjazdach czy w pracy. - To zobowiązuje. Zbliżają się wakacje. Zachowujcie  się godnie tego urzędu, który piastujecie. Ludzie was znają, przyglądają się wam - zaznaczył i dodał żartując: - Nie przynieście mi wstydu. Wierzę, że tak będzie.

Metropolita wrocławski podkreślił, że nowi lektorzy i ceremoniarze to radość dla całej archidiecezji wrocławskiej.

Jakie zadania stoją przed lektorami i ceremoniarzami w parafiach? - Najprościej powiedzieć, że służą Panu Bogu. Ich zadaniem jest pomoc księżom w parafii - mówi ks. Marek Leśniak, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. Podkreśla, że zadaniem lektorów jest przede wszystkim czytanie Słowa Bożego, a ceremoniarze mają dbać o piękno liturgii. - Polega to na trosce o dobre przygotowanie młodszych ministrantach, ale również o to, by wszystko, co potrzebne do sprawowania liturgii było na swoim miejscu, by, mówiąc kolokwialnie, niczego nie zabrakło. Takie działanie sprawia, że wszyscy wierni przeżywają dobrze Mszę św. - dodał.

Ks. Marek zaznacza w nawiązaniu do słów metropolity wrocławskiego, że ważnym elementem posługi lektorów i ceremoniarzy jest świadectwo. - Wynika to z bliskości ołtarza "na wyciągnięcie ręki". Ten fakt powinien ich zmieniać - przekonuje.

Duszpasterz Służby Liturgicznej zaznacza, że od kilku lat do grona nowych lektorów i ceremoniarzy przyjmowana jest podobna liczba młodzieży męskiej. - Formacja jest dość wymagająca, bo trwa przez cały rok szkolny. To ważne nie tylko ze względu na wiedzę, ale i na doświadczenie, że są inni. Mocnym znakiem jest gdy 95 proc. uczestników naszych Eucharystii przyjmuje Komunię Świętą.

Kolejne kursy lektorski i ceremoniarski rozpoczną się  w nowym roku szkolnym.

Galeria

Karol Białkowski, Gość Niedzielny 

Po raz pierwszy od dawna promocja lektorów i ceremoniarzy odbyła się w archikatedrze wrocławskiej. To pomysł metropolity wrocławskiego, który zaprosił służbę liturgiczną na 5. rocznicę swojego ingresu.

Podczas uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za 5 lat swojej posługi na czele metropolii wrocławskiej abp Józef poświęcił krzyże dla ministrantów słowa Bożego (lektorów) oraz ceremoniarzy.

- Pomysł wyszedł od samego abp. Józefa, który chciał osobiście dokonać promocji w czasie swojego jubileuszu i pobłogosławić tej młodzieży. Cieszymy się, że pasterz Kościoła wrocławskiego otworzył drzwi katedry dla służby liturgicznej ołtarza, która dotychczas przechodziła swoje promocje w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. A katedra była dotychczas zarezerwowana jedynie dla kleryków i ich formacji - mówi ks. Marek Leśniak, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji wrocławskiej.

Ma nadzieje także, że błogosławieństwo ministrantów słowa Bożego czy ustanowienie ceremoniarzy w katedrze stanie się nową tradycją i z każdym kolejnym rokiem te wydarzenia będą miały miejsce w matce dolnośląskich kościołów.

- Lektor to ten, którego bogactwem jest słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Ono jest zawsze słowem miłości. Na słowo Boże wszystko się stało, a co się stało, było dobre. My zatem mamy być kontynuatorami obecności Bożego słowa tu, na ziemi. Mamy być przedłużeniem Bożej obecności. Dlatego mamy czytać, rozważać i dzielić się z innymi tym słowem - zachęcał bp Jacek Kiciński w homilii podczas Mszy św.

Jak stwierdził, moment przyjęcia posługi lektora może się stać okazją do tego, by mieć zawsze ze sobą kieszonkowe Pismo Święte. - Natomiast ceremoniarz to człowiek ołtarza, dlatego powierza mu się troskę o piękno liturgii. Liturgia zawsze jest piękna, gdy odsłaniamy Jezusa i staramy się, aby On był najważniejszy. Im bliżej jesteśmy Jezusa, tym nasze życie staje się bardziej podobne do Niego, bardziej wiarygodne. Stajemy się świadkami, uczniami Jezusa, ale także misjonarzami - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

- Gratuluję ministrantom i ceremoniarzom. Dzisiaj cieszą się wami rodzice, księża proboszczowie, katecheci, kapłani i cały Kościół wrocławski. Jako kapłani z wielką nadzieją na was patrzymy i tak bardzo prosimy Pana Boga, żebyście w przyszłości nas zastąpili. Dlatego wielką radością jest tak duża liczba ministrantów i ceremoniarzy. Jesteśmy z was bardzo dumni - mówił abp Józef Kupny.

Przy tej okazji gratulował także rodzicom tych młodych ludzi.

- W sumie kurs centralny i kursy rejonowe przeszło 130 lektorów i 55 ceremoniarzy. Nie wszyscy mogli przyjąć tę promocję dzisiaj w obecności metropolity wrocławskiego, dlatego odbędą się one w najbliższą niedzielę, bądź za tydzień w rodzinnych parafiach. Kurs trwa przeważnie od października do czerwca. Jest to 12-13 spotkań. Zapraszamy już na kolejną edycję pod kod koniec października - zapowiada ks. Leśniak.

Maciej Rajfur, Gość Wrocławski

Galeria

Ponad 70 młodzieńców przyjęło promocję na lektorów Słowa Bożego. W archidiecezji przybyło też prawie 30 ceremoniarzy.

Młodzież przygotowywała się do podjęcia nowych obowiązków i promocji lektorskiej oraz ceremoniarskiej przez cały rok, uczestnicząc w specjalnych kursach.

- Posługa lektora jest nie tylko świadectwem wiary, przykładem życia dla innych, ale przede wszystkim jest to służba Panu Bogu - mówił we wstępie do Mszy św., na której dokonała się promocja, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Przypomniał, że zadaniem lektorów i ceremoniarzy jest stale pamiętać, że podjęta przez nich posługa jest dobrowolna i jest zobowiązaniem do służby Panu Bogu.

- Bardzo się cieszę z tej ochotnej odpowiedzi jakiej udzieliliście Chrystusowi. Z nadzieją patrzymy na was z całym Kościołem wrocławskim. Jesteśmy z was bardzo dumni - dodał hierarcha.

Abp Kupny złożył też młodzieży życzenia. - Pragnę wam życzyć, abyście codziennie odkrywali piękno posługi jakie przyszło wam pełnić. Bądźcie z niej dumni i starajcie się wypełniać ją jak najsumienniej i z sercem oraz odwagą. Życzę także, aby żadne przeczytane przez was słowo nie padł między ciernie lub na skały, lecz aby trafiło na żyzną glebę ludzkich serc. Pamiętajcie, że użyczacie Bogu swego głosu, swoich ust - zauważył.

Przypomniał też, że za każdym razem gdy lektorzy wychodzą do ambony, by przeczytać czytania pamiętali o tym, że czytać będą Słowo Boże. - Trzeba to Słowo najpierw zrozumieć, więc trzeba się do tego także przygotować. Trzeba się zawsze przygotowywać do przeczytania Słowa Bożego - podkreślał. - Ponad to lektor musi być apostołem czystego, dobrego słowa. Nie może być w jego ustach świętość Bożego Słowa i nieczystość zarazem. Trzeba dbać, by z naszych ust nie wychodziło żadne złe słowo. Tego wam z serca życzę i błogosławię.

Eucharystii przewodniczył ks. Mirosław Dziegiński, dotychczasowy duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji wrocławskiej. Jego miejsce zajmie ks. Marek Leśniak.

Posługa lektora i ceremoniarza pozwala na dojrzalsze uczestnictwo w celebracjach liturgicznych. W słowie skierowanym przed obrzędem promocji lektorskiej ministranci usłyszeli przesłanie swojej posługi: - Wypełniając nowe zadania macie ubogacać swoje parafie - mówił ks. Dziegiński. - Ci, którzy otrzymają funkcję ceremoniarza, będą w szczególny sposób odpowiedzialni za przygotowanie Służby Liturgicznej do pełnienia świętych czynności. Każde zadanie, które Kościół powierza wybranym ma służyć lepszemu uczestnictwu ludu Bożego w tajemnicy zbawienia.

Zwracając się do lektorów przypomniał, że ich posługa to pomoc Kościołowi w głoszeniu Słowa Bożego. - Starajcie się odczytywać teksty święte wyraźnie, jasno, ku zrozumieniu  i zbudowaniu wiernych, aby prawda Boskiego słowa nie ucierpiała przez ludzką niedbałość. Przekazując ludziom słowo Boże, posłuszni Duchowi Świętemu sami je przyjmijcie i pilnie rozważajcie, byście w nim znajdowali radość i moc. Waszym codziennym życiem głoście naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa. Symbolem Jego obecności w waszym życiu niech będą te tuniki oraz krzyże.

RELACJA FOTOGRAFICZNA 

Karol Białkowski, Gość Niedzielny 

źrodło artykułu: Gość Niedzielny 

 Czuwajcie nad tym, co zostało wam powierzone, ufajcie Jezusowi i bądźcie Jego świadkami - mówił do ponad 200 młodych mężczyzn, członków Liturgicznej Służby Ołtarza, bp Jacek Kiciński. Podczas Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża pobłogosławił i promował na wyższe stopnie formacyjne 160 lektorów słowa Bożego i 60 ceremoniarzy.

Na początku homilii bp Jacek zauważył, że w naszym życiu bardzo często zajmujemy się Bogiem - na modlitwie, czytając słowo Boże, przychodząc do kościoła. - I wtedy, gdy zajmujemy się Bogiem, czujemy się pewnie, jest nam dobrze dlatego, że czujemy się ekspertami w sprawach Boga. Natomiast trudniej przychodzi nam moment, gdy Bóg zaczyna zajmować się nami. Wtedy wielu rzeczy nie rozumiemy, doświadczamy ciemności. Bo człowiek tak jest skonstruowany, że swoim umysłem chciałby ograniczyć Boże działanie - mówił.

Podkreślił, że dzisiejsza Ewangelia [o jałmużnie ubogiej wdowy - przyp. red.] zwraca uwagę na trzy słowa: "czuwajcie", "ufajcie" i "głoście".

Hierarcha tłumaczył, że Jezus przestrzega nas, byśmy czuwali, aby nie ulec grzechowi pychy. - Dziś Jezus mówi do nas: "Strzeżcie się swojego egoizmu, abyście nie byli ludźmi pysznymi". Każdemu z nas grozi bycie popularnym, bycie na świeczniku, bycie zauważonym, a zwłaszcza gdy otrzymujemy od Kościoła choćby posługę ceremoniarza, lektora. Jesteśmy widoczni i często grozi nam pycha, pokusa zauważenia samego siebie - ostrzegał. - To, co Bóg wam daje, jest po to, byście służyli innym.

Następnie ojciec biskup rozwinął przesłanie "ufajcie". Podkreślił, że w tym fragmencie Jezus chce nam powiedzieć, iż często w naszym życiu ofiarujemy Panu Bogu to, co nam zbywa; oddajemy Mu część swojego życia, a drugą określamy naszą prywatną sprawą. - Jakże często jest tak, że ktoś mówi, iż w Kościele trzeba przyjąć taką postawę, a później wracamy do życia i mówimy: "Przecież nie da się realizować tego, co Jezus mówi". A uboga wdowa zaufała Jezusowi. Oddała wszystko, czyli całą swoją nadzieję pokładała w Jezusie Chrystusie - tłumaczył. Przekonywał, że Jezus pokazuje nam, na czym polega prawdziwa wiara - na całkowitym zaufaniu Jezusowi. - Im bardziej jesteśmy związani z ołtarzem, tym bardziej powinniśmy całą naszą ufność pokładać w Jezusie Chrystusie - dodał i zachęcał, by się zastanowić, czy kiedykolwiek zawiedliśmy się na Jezusie, gdy powierzyliśmy Mu wszystkie nasze sprawy.

Bp Kiciński tłumaczył także, co oznacza "głoście". - Co to znaczy? Bądźcie świadkami tego, co usłyszeliście, co zobaczyliście i czego doświadczyliście. Wasza służba jest związana z ołtarzem, a Eucharystia kończy się słowami: "Idźcie w pokoju Chrystusa" - mówił. Podkreślił, że to znaczy dzielić się dobrami materialnymi, ale też dzielić się swoją wiarą. Mamy iść do świata i go zmieniać nie tylko ludzkim słowem, ale przede wszystkim świadectwem życia. - Po to przyjmujemy posługę lektora i ceremoniarza, aby być świadkami Jezusa Chrystusa. Dzisiaj zostajecie obdarzeni przez Kościół wielkim zaufaniem nie po to, byście panowali, by was widziano, by wam się kłaniano. Jesteśmy posłani po to, by pokazywać dzisiejszemu światu, że człowiek, który ufa, gdy oddaje swoje życie Jezusowi Chrystusowi, jest człowiekiem szczęśliwym i czuje się posłany, by uszczęśliwiać innych.

Pozostawił też młodzieży zasadę św. Jana Chrzciciela: aby robili wszystko, aby Jezus wzrastał, a oni przy nim się umniejszali.

Na zakończenie liturgii bp Kiciński dziękował obecnym na uroczystości kapłanom, opiekunom nowych lektorów i ceremoniarzy w ich parafiach. - Dziękuję za troskę o ministrantów, o lektorów, o ceremoniarzy. To są osoby, na które w życiu parafialnym zawsze możecie liczyć, a zwłaszcza przy okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, gdzie ceremoniarze są nieodzowni, a lektorzy potrzebni - mówił. Prosił też o dalszą opiekę i formację, zwłaszcza liturgiczną i duchową.

Zwracając się do rodzin lektorów i ceremoniarzy, zaznaczył, że ten dzień jest ich świętem. Podkreślił, że to wielka radość zobaczyć swoich synów tak blisko ołtarza. Natomiast zwracając się jeszcze do bohaterów uroczystości, zaznaczył, że jest głęboko przekonany, iż wielu z nich usłyszało już lub usłyszy w sercach głos Pana: "Pójdź za mną". - Miejcie odwagę zaufać Jezusowi. Pan Jezus potrzebuje odważnych mężczyzn, którzy będą świadkami Ewangelii. Służcie przy ołtarzu, ale również bądźcie sługami innych. Nieście Ewangelię i Ewangelią żyjcie na co dzień - mówił, zachęcając do wybrania w przyszłości drogi kapłańskiej.

Posługa lektora i ceremoniarza pozwala na dojrzalsze uczestnictwo w celebracjach liturgicznych. Do zadań ceremoniarzy należy przede wszystkim przygotowywanie Służby Liturgicznej do pełnienia świętych czynności, które w dalszej kolejności mają pomóc ludowi Bożemu w pełniejszym uczestnictwie w tajemnicy zbawienia. Funkcją lektorów jest pomoc Kościołowi w głoszeniu słowa Bożego poprzez czytanie fragmentów Pisma Świętego podczas Mszy św.

Młodzież przygotowywała się do podjęcia nowych obowiązków przez cały rok, uczestnicząc w specjalnych kursach, nad których przebiegiem czuwał diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej archidiecezji wrocławskiej ks. Marek Leśniak.

RELACJA FOTOGRAFICZNA 

Karol Białkowski, Gość Niedzielny 

źródło artykułu: Gość Niedzielny